Cash Queen

Går det att tjäna pengar på internet? Jag skriver om att våga starta nytt, affiliate verksamhet och hur jag planerar livet med en femåring runt fötterna.

Att betala för förpackningar

Publicerad 2014-03-18 08:23:00 i Ekonomi, Spartips,

Som ensamhushåll kan det kännas lite pyrt att mindre förpackningar oftast är dyrare än större. Men hemma hos mig är det helt enkelt inte möjligt att köpa allt i stora förpackningar hur gärna jag än vill. För färskvaror blir det en direkt förlustaffär, kan jag bara kallt konstatera.
 
Men det finns gott om stapelvaror jag brukar passa på att bunkra upp på om jag hittar ett bra erbjudande. Ibland går det lite för långt och så står jag med en årsförbrukning av deoderant i städskåpet men oftast blir det en bättre avvägning. Just deoderant, tvål, tandkräm, toapapper, hushållspapper och andra konsumtionsvaror kan det vara värt att handla på sig när det är ett erbjudande på dem.
 
Sen lönar det sig så gott som alltid att köpa större förpackningar. Som igår, när jag handlade tvättmedel. Drygt en liter kostar 1,40 kr/tvätt. Men 1,9 liter kostar 1,23 kr/tvätt... För exakt samma tvättmedel. Några ören hit eller dit kanske inte känns så farligt men det är så mycket som 14% dyrare att köpa en mindre mängd. Då känns det helt galet att betala för en förpackning som ändå kommer att slängas.
Sen behöver man inte handla lika ofta om man gör större inköp. Maskindiskmedel köper jag nästan alltid i Jumbo pack och det håller hur länge som helst om det får stå torrt och mörkt.
 
Så även små hushåll kan fynda på storförpackningarnas marknad.
 

Kommentarer

Kommentera inlägget här
Publiceras ej

Om

Min profilbild

Hanna

Heltidsarbetande och mamma på halvtid i en stor stad i Sverige. Drömmer om att ha ett sparkapital stort nog att generera en stadig inkomst så att jag kan ägna mig åt sköna dagar i hängmattan med sonen, laga mat och lära mig åka snowboard. Startade eget under våren 2014.

Till bloggens startsida

Kategorier

Arkiv

Prenumerera och dela